Poznań ponownie stał się pulsującym sercem światowej animacji! W dniach 2-7 lipca 2025 roku odbyła się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator – wydarzenia, które od lat przyciąga do stolicy Wielkopolski twórców, krytyków oraz entuzjastów animacji z całego świata. Festiwal Animator to nie tylko prestiżowy konkurs i platforma dla najnowszych osiągnięć w dziedzinie animacji, ale też prawdziwe święto kreatywności, artystycznych eksperymentów i dialogu o przyszłości kina, telewizji i kultury audiowizualnej. Tegoroczna edycja obfitowała w propozycje, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników, umacniając pozycję Poznania na festiwalowej mapie Europy.
Konkursy, czyli globalna scena najlepszych animacji
Sercem Festiwalu Animator są oczywiście konkursy, które prezentują przekrój najnowszych i najbardziej innowacyjnych filmów animowanych z całego świata. W tym roku rywalizacja była zacięta, a poziom prac niezwykle wysoki, co podkreślano w branżowych recenzjach.
To była edycja pełna zaskoczeń – po raz pierwszy w historii ANIMATORA jeden z filmów dostał się do konkursu międzynarodowego bez selekcji, wyłącznie głosami widzów – i zdobył festiwalową nagrodę! Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR trafiło do Sylwii Szkiłądź za film „Autokar”, produkcji belgijsko-francuskiej, która zdobyła również Nagrodę Publiczności. Ten podwójny sukces oznacza nie tylko uznanie widzów i jurorów, ale również skraca drogę filmu do nominacji Oscarowej®.
Konkurs Międzynarodowy Pełnometrażowych Filmów Animowanych przyciągnął uwagę produkcjami, które odważnie poruszały trudne tematy, eksperymentowały z formą i techniką, a także oferowały głębokie przeżycia estetyczne.
Podwójny sukces „Ordinary Life” – film Mizushiri hipnotyzuje jury
Wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji jest „Ordinary Life” autorstwa Yoriko Mizushiri, twórczyni znanej z wyjątkowego zmysłowego języka wizualnego. Film zdobył Srebrnego Pegaza w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym oraz Nagrodę za Wizjonerstwo w Konkursie Tematycznym Open Call „Rotamina: Chemia w Nas”.
Konkurs Międzynarodowy Filmów Krótkometrażowych to z kolei prawdziwa mozaika stylów i gatunków, od minimalistycznych animacji poklatkowych po eksplozje kolorów w animacjach 2D czy eksperymentalne formy cyfrowe.
Polskie kino animowane z charakterem. „Basen albo śmierć złotej rybki” wygrywa konkurs krajowy
W Konkursie Polskim uwagę jurorów przyciągnęły filmy wizualnie śmiałe, odważnie eksperymentujące z formą i językiem animacji. Srebrny Animusz za film „Rozdarcia” trafił do Pauliny Ziółkowskiej, która powraca na ANIMATORA jako nagrodzona po kilku latach. W 2018 roku, podczas pierwszej edycji Konkursu Polskiego, zdobyła Złoty Animusz za debiut za film „Na zdrowie!”. To znaczący moment – artystka, która zadebiutowała na festiwalu, dziś ponownie znajduje się w gronie laureatek.
Retrospektywy i bloki tematyczne – przeszłość i przyszłość animacji
Poza konkursami, Festiwal Animator zawsze oferuje bogaty program poza-konkursowy, który pozwala zgłębić historię animacji oraz przyjrzeć się jej różnorodnym obliczom.
W tym roku szczególną uwagę zwrócił pokaz kultowej serii „Było sobie życie”, a po seansie Q&A z twórcami – rozmowy, pytania i wiele ciekawych refleksji. Potem – Les Maîtres du temps na Quadro: psychodeliczna odyseja przez czas, przestrzeń i styl lat 80. XX wieku. Co ciekawe, w tym roku na Festiwalu Animator po raz pierwszy przyznamy Nagrodę Muzyczną im. Juszczaka – ufundowaną we współpracy z Bittersweet Music Festival który już tej jesieni zadebiutuje na kulturalnej mapie Poznania!
Wydarzenia specjalne i spotkania branżowe
Festiwal Animator to również doskonała okazja do spotkań z twórcami i poznania branżowych realiów. W tym roku zorganizowano kilka wydarzeń, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, pozwalając na budowę sieci kontaktów i wymianę doświadczeń.
Masterclass z udziałem reżysera wyjątkowych anime
Spotkanie z Yoshimim Itazu – japońskim animatorem, reżyserem i projektantem postaci. Pracował przy Castle in the Sky, a później współtworzył animacje z legendami – Satoshim Konem, Hayao Miyazakim i Mitsuo Iso. Była to wyjątkowa okazja, aby poznać kulisy jego pracy. Itazu ma na koncie projektowanie postaci do nagrodzonego Miss Hokusai, autorski film Pigtails (24 nagrody!) oraz pełnometrażowy debiut reżyserski The Concierge – jeden z najciekawszych tytułów ostatnich lat.
Panele dyskusyjne o kondycji polskiej animacji: Z udziałem producentów, reżyserów i animatorów, panele te poruszały tematy finansowania, wyzwań na rynku międzynarodowym oraz potencjału młodych talentów w Polsce. Dyskusje, jak wskazywały doniesienia prasowe, były niezwykle żywe, poruszając kwestie strategiczne dla przyszłości krajowego przemysłu animacyjnego.
Nocne pokazy animacji dla dorosłych: Jak co roku, festiwal oferował specjalne bloki filmów animowanych przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych widzów. To propozycje odważne, prowokujące, często brutalne lub erotyczne, które udowadniają, iż animacja to medium zdolne do poruszania najbardziej skomplikowanych i kontrowersyjnych tematów, przełamując stereotypy.
Festiwal Animator to prawdziwa uczta dla miłośników animacji, a sekcja Koszmarynki, kuratorowana przez Tessę Moult-Milewską, stanowi jeden z najbardziej intrygujących punktów programu. Obiecując animowane horrory, groteskę i surrealistyczne wizje, Koszmarynki zapraszają widzów do zanurzenia się w ciemniejszą, często bardziej eksperymentalną stronę animacji.
Wyjątkowym wydarzeniem była również projekcja filmu „Your Letter” w reżyserii Kim Yong-Hwana, który subtelnie i wzruszająco domknął jeden z ostatnich dni festiwalu. Film, oparty na popularnym webtoonie Hyeon A Cho, miał swoją europejską premierę dzięki wsparciu Centrum Kultury Koreańskiej
ANIMATOR 2025 – festiwal, który wyznacza trendy
Festiwal ANIMATOR udowadnia, iż animacja nie jest wyłącznie dla dzieci – to potężne narzędzie opowiadania historii, poruszania emocji i budowania nowych światów. Od sensualnych animacji po polityczne komentarze, od filmów poetyckich po zabawne seriale o gołębiach – ANIMATOR prezentuje świat animacji w całym jego spektrum. Tegoroczna edycja nie tylko przyciągnęła tysiące widzów, ale także zapisała się jako festiwal przełomów – dla twórców, publiczności i samej sztuki animacji.
18. edycja Festiwalu Animator w Poznaniu ponownie potwierdziła swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji. Bogaty program, odważne propozycje konkursowe, inspirujące retrospektywy i wartościowe spotkania sprawiły, iż każdy, kto w dniach 2-7 lipca odwiedził Poznań, mógł poczuć puls animacji. To festiwal, który nie tylko prezentuje dokonania, ale także aktywnie kształtuje przyszłość medium, prowokując do refleksji i inspirując do dalszych twórczych poszukiwań.