Na ogół schemat jest taki, iż teatr przedstawia repertuar, a widzowie wybierają z niego pozycje. Teatr Groteska i Biblioteka Kraków odmienili jednak role – teraz to publiczność zdecyduje, co znajdzie się na afiszu. Głosować może każdy.
To ma być wyjątkowe przedsięwzięcie literacko-teatralne, w którym to głosy widzów zadecydują o wielkim finale na scenie Teatru Groteska. W drodze głosowania wybrana zostanie seria książek dla widzów w wieku przedszkolnym i zaadaptowana na spektakl.
Na stronie Groteski można głosować na jedną z pozycji:
Pomelo Ramony Bădescu (wyd. Zakamarki) – opowieści o małym słoniku spod puchatego dmuchawca, który odkrywa świat i wyrusza w drogę. Subtelna medytacja nad światem widzianym oczami dziecka, pełna czułości i zachwytu codziennością.
Książki Susanny Isern – Najlepsza zupa na świecie oraz Postaw się na moim miejscu (wyd. Tako) – hiszpańskie opowieści o przyjaźni i zwierzętach, które pokazują, jak niepozorne drobne czynności potrafią zbudować prawdziwą wspólnotę.
Elmer – najlepsze przygody Davida McKee (wyd. Papilon) – historie kultowego słonia w kratkę, które uczą, iż inność to piękno, a euforia życia ukryta jest w odwadze bycia sobą.
Książki Rachel Bright – m.in. Wiewiórki, które nie chciały się dzielić oraz Mysz, która chciała być lwem (wyd. Zielona Sowa) – wierszowane bajki o tym, jak łatwo zamienić spór o małą szyszkę w wielką przyjaźń, a lew wcale nie jest taki groźny, jak go malują.
Seria o Felku i Toli Sylvii Vanden Heede (wyd. Dwie Siostry) – pełne błyskotliwego humoru i zaskakujących dialogów historie o codziennych i niecodziennych przygodach Felka – lisa o wielkim apetycie oraz mądrej zajączki Toli.
Książki Przemysława Wechterowicza – w tym Być jak Tygrys (wyd. Ezop) oraz inne opowieści o zwierzęcych bohaterach – pełne humoru, ciepła i mądrych refleksji na temat akceptacji siebie oraz dystansu do oczekiwań innych.
Premiera spektaklu na podstawie książki wybranej przez widzów odbędzie się w czerwcu przyszłego roku i zwieńczy kolejny sezon artystyczny. Głosować można
tutaj.
Michał Lop