Na ten rok przypada jubileuszowa, 50. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – jednej z najważniejszych imprez w branży kinematografii. Na początku tygodnia ogłoszono pierwszych nominowanych, między innymi w konkursie głównym. Jakie produkcje powalczą o statuetkę w tej kluczowej kategorii?
Filmy biorące udział w Konkursie Głównym podczas 50. edycji FPFF w Gdyni
W konkursie głównym, podczas zbliżającej się jubileuszowej edycji festiwalu, o statuetkę powalczy aż 16 tytułów. Na liście znalazły się różnorodne produkcje o szerokim przekroju tematycznym, w tym 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich oraz 2 drugie filmy reżyserów. Jak wskazuje dyrektorka artystyczna wydarzenia, Joanna Łapińska: „Mamy tu mocne nazwiska, tytuły, które już zdążyły stać się głośne i nasze tegoroczne odkrycia. Szesnaście filmów odległych pod względem stylu, tematów i gatunków. Widzę w tym interesujący punkt wyjścia do rozmowy o polskim kinie i jego przyszłości. Bo tej refleksji o jutrze na pewno nie może zabraknąć w Gdyni podczas naszej jubileuszowej edycji”.
Zgodnie z regulaminem, wyboru dokonała Joanna Łapińska przy wsparciu powołanego przez nią zespołu selekcyjnego, czyli tzw. organu doradczego. W tym roku w jego skład weszli: operator i reżyser, o którym było głośno za sprawą filmu „Biała Odwaga” – Marcin Koszałka, producentka Irena Strzałkowska, związana m.in. z „Różą” Smarzowskiego, laureat nagrody Srebrnego Niedźwiedzia festiwalu Berlinale – reżyser Janusz Zaorski oraz komitet organizacyjny.
Czytaj także: Jej film był polskim kandydatem do Oscara. Co dalej planuje Agnieszka Jastrzębska?
View oEmbed on the source websiteZgodnie z decyzją właśnie tego gremium na liście znalazły się:
- „Brat”, reż. Maciej Sobieszczański
- „Capo”, reż. Robert Kwilman
- „Chopin, Chopin!”, reż. Michał Kwieciński
- „Dom dobry”, reż. Wojciech Smarzowski
- „Franz Kafka”, reż. Agnieszka Holland
- „Klarnet”, reż. Tola Jasionowska
- „Larp. Miłość, trolle i inne questy”, reż. Kordian Kędziela
- „Ministranci”, reż. Piotr Domalewski
- „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej”, reż. Emi Buchwald
- „Światłoczuła”, reż. Tadeusz Śliwa
- „Terytorium”, reż. Bartosz Paduch
- „Trzy miłości”, reż. Łukasz Grzegorzek
- „Vinci 2”, reż. Juliusz Machulski
- „Wielka Warszawska”, reż. Bartłomiej Ignaciuk
- „Zamach na papieża”, reż. Władysław Pasikowski
- „Życie dla początkujących”, reż. Paweł Podolski
Konkurencja jest wyjątkowo duża. Do walki o Złotego Lwa w tym roku staną największe nazwiska branży filmowej, jak Agnieszka Holland ze swoim czeskim filmem biograficznym o jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku, Michał Kwieciński z głośnym „Chopin, Chopin!”, którego budżet pobił wszelkie rekord, ale też Juliusz Machulski, który powraca z drugą częścią ikonicznego „Vinci” oraz Władysław Pasikowski i Wojciech Smarzowski.
Czy najważniejsza nagroda wydarzenia trafi w ręce jednego z nich czy może statuetkę odbierze im któryś z debiutantów? Odpowiedź na to pytanie poznamy pod koniec września, ale już wiemy, iż będzie to festiwal trzymający w napięciu do ostatniego momentu!
Czytaj także: Jako pierwsza Polka dostała Oscara. Mało kto wie, iż jest bratanicą znanej skandalistki PRL. Odniosła gigantyczny sukces i jest dumą Polski
View oEmbed on the source websiteKiedy odbędzie się 50. edycja FPFF w Gdyni?
Jubileuszowa edycja tego święta kina rozpocznie się 22 września i potrwa 5 dni, kiedy to na uroczystej gali wręczone zostaną nagrody. Festiwal odbywa się oczywiście w nadmorskiej Gdyni, która na ten okres zamienia się w prawdziwy czerwony dywan, pełen największych gwiazd z branży i nie tylko. w tej chwili oczekujemy ogłoszenia nominacji w innych kategoriach, jak chociażby aktorskich, scenariuszowych i producenckich. Najświeższe informacje będą zamieszczane na oficjalnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych festiwalu.
Zachęcamy również do śledzenia serwisu viva.pl.
