Góry, cisza i zdrowie w pakiecie. Perełka wśród uzdrowisk leczy ciało i duszę. Odpoczywał tu Churchill

g.pl 2 tygodni temu
Zabytki, egzotyczne parki, festiwale muzyczne i tajemnicze źródła bijące od dwóch tysięcy lat. Szczawno-Zdrój to dolnośląska perełka, która wciąż potrafi zaskakiwać. W tym niewielkim uzdrowisku spotykają się historia, sztuka i natura, tworząc miejsce pełne uroku i niezwykłych opowieści. To właśnie tutaj koncertował Henryk Wieniawski, odpoczywali koronowani goście i powstawały sanatoria, które rozsławiły miasto na cały świat. Co kryje uzdrowisko położone niedaleko Wałbrzycha i dlaczego wciąż przyciąga tłumy turystów?
Choć Szczawno-Zdrój nie jest dużym miastem, jego historia i atrakcje mogłyby konkurować z największymi kurortami Europy. Lecznicze wody rozsławiły uzdrowisko na cały świat, a wyjątkowa architektura i malownicze krajobrazy sprawiają, iż spacer tu staje się podróżą w czasie. Dawne sanatoria, piękne parki i zabytkowe budowle kryją niejedną ciekawostkę. Coroczne festiwale dodają miasteczku wyjątkowej energii i artystycznego ducha. Dziś Szczawno-Zdrój zaprasza gości, którzy chcą nie tylko zadbać o zdrowie, ale też odkryć jego bogatą przeszłość i niezwykły klimat.


REKLAMA


Zobacz wideo "Sanatorium Miłości" z bliska! Oto najpiękniej położone uzdrowisko w Polsce


Szczawno-Zdrój: miasto w cieniu wielkich nazwisk. Tu leczyli się wybitnie artyści i naukowcy
Szczawno-Zdrój, choć niewielkie, może pochwalić się bogatą historią, na której kartach zapisało się wiele wybitnych osobistości i niezwykłych wydarzeń. Już w XVI wieku miasteczko słynęło z wód o leczniczych adekwatnościach, przyciągając chorych i ciekawskich z całej Europy. To właśnie tu siły odzyskiwali wybitni artyści, koronowane głowy i naukowcy, szukając ukojenia i wytchnienia w pięknym otoczeniu. W XIX wieku butelkowana woda mineralna ze Szczawna zrobiła taką furorę, iż zamówienia docierały aż z dalekich Chin, co na tamte czasy było niemałą sensacją.
Zobacz też: Tu wypoczywał Fryderyk Chopin. Kuracjusze wracają do tego uzdrowiska co roku
Miasto było także świadkiem niezapomnianych koncertów Henryka Wieniawskiego, którego muzyczne dziedzictwo wciąż rozbrzmiewa podczas corocznego festiwalu jego imienia. Wśród dawnych kuracjuszy pojawiają się nazwiska dziś budzące podziw i zaciekawienie, jak rosyjski pisarz Iwan Turgieniew, brytyjski mąż stanu Winston Churchill czy liczni członkowie arystokracji niemieckiej. Każdy z nich zostawił tu swoją cząstkę historii, czyniąc z uzdrowiska miejsce pełne opowieści i legend.


Co interesującego w Szczawnie-Zdroju? Parki, wieże i lecznicze źródła
Największe skarby Szczawna-Zdroju kryją się w terenach zielonych, których uroda przyciąga spacerowiczów i miłośników natury. Park Zdrojowy i Szwedzki to prawdziwe arcydzieła ogrodnictwa, powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Tamtejsze ścieżki prowadzą do urokliwych zakątków i pomników przyrody. Jednym z najciekawszych miejsc jest Wieża Anny z 1818 roku. To świetny punkt widokowy, skąd roztacza się panorama na całe miasto i okoliczne pasma górskie, w tym majestatyczny Chełmiec – drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Warto zajrzeć też do neorokokowego Teatru Zdrojowego, który do dziś zachwyca wystrojem oraz do majestatycznej Hali Spacerowej i Pijalni Wód Mineralnych. Można tu spróbować słynnych szczawieńskich wód, takich jak "Mieszko", "Dąbrówka" czy "Młynarz". Miłośnicy historii i architektury powinni odwiedzić również okazały Dom Zdrojowy, dawny Grand Hotel, którego eleganckie wnętrza gościły niegdyś cesarza Wilhelma II, Winstona Churchilla oraz wielu możnych Europy. Każdy budynek, każdy zakątek w Szczawnie-Zdroju opowiada własną, fascynującą historię.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału