O śmierci Wiśniewskiego poinformowano w mediach społecznościowych na profilu Teatru Nowego w Poznaniu, a także na stronie internetowej instytucji. "Twórca teatru autorskiego o charakterystycznym instrumentarium, ogromnej plastyczności i niepodrabialnym, wyrazistym stylu, czerpiącego z największych dokonań światowej literatury" – czytamy o zmarłym w oświadczeniu.
Janusz Wiśniewski. Kariera
Wiśniewski urodził się 1 lipca 1949 roku w Świdwinie. W 1974 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1979 roku studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutował sztuką "Dom Bernardy Alba" Federica Garcii Lorki w warszawskim Teatrze Powszechnym, którą wyreżyserował jeszcze w czasie studiów.Reklama
Od 1979 roku był związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. W tym samym roku wyreżyserował tam "Balladynę" na podstawie Juliusza Słowackiego. Pracował w nim do 1988 roku. Wtedy przeniósł się do Warszawy, gdzie założył Zespół Teatralny Janusza Wiśniewskiego.
W latach 2003-2011 był dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu. Po zakończeniu współpracy wystawiał na scenach w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.
W latach 1992-1994 zrealizował trzy spektakle telewizji "Ulica krokodyli", "Balladyna" i "Podróż Trzech Króli". Pojawił się w małych rolach w spektaklu "Zamek" Marka Grzesińskiego (1989) i filmie "Tak tak" Jacka Gąsiorowskiego (1991). Był także bohaterem dokumentów "Notatki z prób" i "Na tyłach wszechświata".
Wiśniewski był laureatem wielu wyróżnień. W 2011 roku otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".