Kolejna polska legenda nie żyje. Smutna wiadomość uderzyła jak grom

party.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Kolejna polska legenda nie żyje. Smutna wiadomość uderzyła jak grom, fot. Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk


Nie żyje Urszula Kozioł – legendarna poetka, wielokrotnie nominowana do Nagrody Nike, którą otrzymała w 2024 roku. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Wrocławia. Artystka miała 94 lata.

Urszula Kozioł nie żyje

W niedzielę wieczorem dotarła do opinii publicznej wstrząsająca wiadomość. Zmarła Urszula Kozioł – wybitna poetka, pisarka i honorowa obywatelka Wrocławia. Informację potwierdził Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który przekazał ją za pośrednictwem mediów społecznościowych. Artystka odeszła w wieku 94 lat.

Urszula Kozioł była nie tylko ikoną literatury, ale również istotną postacią w życiu kulturalnym Dolnego Śląska. Jej twórczość i działalność literacka odcisnęły trwały ślad w polskiej kulturze. Związana przez wiele lat z Wrocławiem, tu mieszkała, pracowała i rozwijała swoją twórczość.

Laureatka Nagrody Nike 2024 – sukces po latach nominacji

Jesienią 2024 roku Urszula Kozioł została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike za tom poetycki "Raptularz". Odbierając nagrodę, mówiła:

Był to moment szczególnego uznania dla jej wieloletniej pracy literackiej.

Choć nagroda ta była jej pierwszym zwycięstwem w konkursie, poetka była do niej nominowana już wcześniej. W 2006 roku wyróżniono jej tom "Supliki", w 2008 "Przelotem", w 2015 "Klangor", a w 2017 "Ucieczki". Dopiero "Raptularz" przyniósł upragniony triumf.

Zobacz także: Tylko najbliżsi wiedzieli. Joanna Kołaczkowska już wtedy nie dała rady tego zrobić

Urszula Kozioł – biografia i droga twórcza

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Jej rodzice byli nauczycielami i działaczami społecznymi. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku. Zawodowo pracowała jako nauczycielka – m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej i we Wrocławiu.

Debiut poetycki Kozioł miał miejsce w 1954 roku na łamach prasy. Od tego czasu stale rozwijała swój dorobek artystyczny, pisząc nie tylko poezję, ale także dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska.

Działalność kulturalna i dorobek literacki Kozioł

Poetka pełniła wiele funkcji w środowisku literackim. Kierowała działem literackim w czasopiśmie "Poglądy" oraz była redaktorką wrocławskiego miesięcznika "Odra", z którym współpracowała przez wiele lat. W przeszłości sprawowała również funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury.

W dorobku Kozioł znajdują się liczne tomiki poezji, które publikowane były przez Wydawnictwo Literackie. Jej twórczość cechowała głęboka refleksja nad człowiekiem i światem, często posługiwała się pseudonimami, takimi jak: Antoni Migacz, Mirka Kargol, Faun, U.K., Uka.

Publikacje, nagrody i życie prywatne wybitnej poetki

Wśród jej najważniejszych książek poetyckich znajdują się: "Gumowe klocki" (1957), "W rytmie korzeni" (1963), "W rytmie słońca" (1974), "Żalnik" (1989), "Supliki" (2005), "Przelotem" (2007), "Horrendum" (2010), "Klangor" (2014), "Ucieczki" (2016) i "Raptularz" (2024). Ostatnia z wymienionych przyniosła jej upragnioną Nagrodę Nike.

Kozioł była także wielokrotnie nagradzana: otrzymała m.in. Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę Ministra Kultury, Nagrodę Miasta Wrocławia, Nagrodę im. Stanisława Piętaka oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Była honorową obywatelką Wrocławia i została odznaczona Złotą Odznaką Honorową tego miasta. Wyróżniono ją także tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

W życiu prywatnym Urszula Kozioł była żoną Feliksa Przybylaka – germanisty i tłumacza, który zmarł w 2010 roku. Tom "Klangor" (2014) był poświęcony jego pamięci.

Śmierć Urszuli Kozioł kończy epokę w polskiej literaturze. Pozostawiła po sobie nieprzemijający ślad w historii kultury i niezapomniane dzieła, które będą inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Zobacz także: Wzruszające słowa księdza. Zdradził piękną tajemnicę Kołaczkowskiej

Idź do oryginalnego materiału