Ledwo wrócił z kosmosu, teraz przejdzie pilne badania. Polski astronauta pod opieką specjalistów

viva.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Zbyszek Kaczmarek / Forum


Sławosz Uznański-Wiśniewski, drugi Polak w kosmosie, powrócił na Ziemię po misji Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 15 lipca tuż po 11.30 czasu polskiego kapsuła Dragon Grace wylądowała u wybrzeży Kalifornii. Co teraz czeka polskiego astronautę? Sławosz Uznański-Wiśniewski przejdzie szczegółowe badania, ale to nie wszystko!

Start misji Ax 4 – historyczne dokonanie dla Polski

Sławosz Uznański-Wiśniewski jako drugi Polak w historii wziął udział w załogowej misji kosmicznej. Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeprowadził 13 eksperymentów naukowych, stworzonych przez polskich naukowców i rodzime firmy. Każdy z nich to owoc lat pracy, marzeń, ambicji.

Ale to nie wszystko. Wśród technicznych procedur i naukowych analiz był czas, by spojrzeć dalej – w kierunku tych, którzy dziś marzą o gwiazdach. Aż 30 razy opowiadał o kosmosie – w ramach pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych. Z pasją, która inspiruje. Z wiarą, iż przyszłość należy do odważnych. To opowieść o człowieku, który udowodnił, iż polska flaga może powiewać... choćby 400 kilometrów nad Ziemią. Uczestnictwo w misji miało najważniejsze znaczenie dla polskiej nauki i pokazało potencjał krajowych projektów badawczych.

View oEmbed on the source website

Co czekało Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego po wylądowaniu?

14 lipca 2025 roku kapsuła Dragon Grace odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po niemal 24 godzinach lotu powrotnego, 15 lipca tuż po godzinie 11:30 czasu polskiego, nastąpiło wodowanie kapsuły na Oceanie Spokojnym – niedaleko wybrzeży Kalifornii. Moment powrotu na Ziemię był szczególnie emocjonujący. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Astronauta trafił na pokład statku SpaceX Shannon. Jakie są kolejne kroki? Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie przetransportowany do Houston w Teksasie do centrum dowodzenia. Tam czeka go pierwsza chwila oddechu... ale i kolejne wyzwania.

Wkrótce samolot zabierze go do Europy – do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. To tam, w ultranowoczesnym ośrodku „Envihab” należącym do Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR), rozpocznie się najbardziej wymagająca część jego podróży – powrót do ziemskiej rzeczywistości.

View oEmbed on the source website

Tak zachowuje się ciało astronauty po powrocie na Ziemię

Powrót z kosmosu to nie koniec wyzwań dla organizmu astronauty. Wyspecjalizowany zespół lekarzy ESA będzie czuwać nad każdym uderzeniem jego serca, każdym ruchem mięśni, każdym parametrem zdrowia. Przez kolejne dni jego ciało, przez dwa tygodnie przystosowane do warunków nieważkości, będzie musiało ponownie nauczyć się ziemskiej grawitacji. Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie jeszcze odczuwał skutki lotu w warunkach mikrograwitacji jeszcze długo po wylądowaniu.

W przestrzeni kosmicznej ciało funkcjonuje inaczej. Płyny ustrojowe, które na Ziemi swobodnie krążą dzięki grawitacji, w próżni przemieszczają się ku górnym partiom ciała. Efekt? Twarz astronauty staje się nabrzmiała, a w jego organizmie zachodzi tzw. względna hipowolemia – zmniejszenie objętości krwi krążącej. To ona odpowiada za niebezpieczny spadek ciśnienia, który może pojawić się, gdy bohater misji próbuje wstać po długim czasie spędzonym w pozycji leżącej. Dlatego tuż po powrocie na Ziemię nie ma miejsca na przypadek. Astronauta otrzymuje dożylny bolus z soli fizjologicznej – płyn, który pomaga ustabilizować krążenie. Równocześnie przeprowadzane jest badanie EKG, które pozwala wykryć ewentualne zaburzenia rytmu serca.

Sławosz Uznański-Wiśniewski po powrocie na Ziemię: Badania medyczne, testy, rehabilitacja

Jak wspomnieliśmy wcześniej sztab specjalistów zadba o zdrowie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Lekarze zbadają jego serce, sprawdzą funkcjonowanie układu nerwowego, ale przede wszystkim zajmą się jego wzrokiem. W planie: tomografia siatkówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, obserwacja reakcji oka na zmiany ciśnienia. W specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym rozpocznie też wymagający program. Sławosz Uznański Wiśniewski przejdzie przez serię testów sensomotorycznych. To właśnie na ich podstawie eksperci stworzą jego spersonalizowaną mapę powrotu do formy.

Rehabilitacja potrwa co najmniej 45 dni. Codziennie czekają go minimum dwie godziny intensywnych ćwiczeń. Rozciąganie, trening siłowy, aktywność aerobowa – i coś, co dla astronauty jest równie ważne jak oddech: propriocepcja. To ten zmysł pozwala, za pomocą którego jesteśmy w stanie wyczuwać, gdzie znajdują się nasze kończyny i jak się poruszają, choćby bez patrzenia. To wewnętrzne „czucie ciała”, które pozwala nam zachować równowagę, koordynować ruchy i orientować się w przestrzeni.

ZOBACZ TEŻ: Luksus? Nic podobnego! Sławosz Uznański-Wiśniewski pokazał, jak sypia w kosmosie. Spore zaskoczenie

Uznański Wiśniewski będzie uczestniczył w cotygodniowych ocenach postępów, analizach wyników i dostosowywaniu ćwiczeń do potrzeb, jakie ujawnia jego własny organizm. To proces dynamiczny i wymagający.

Oprócz tego astronauta będzie podlegał monitoringowi onkologicznemu. Jego elementem są m.in. zdjęcia i dokumentacja zmian skórnych wykonane przed misją i po powrocie – by wyłapać najdrobniejsze różnice, które mogłyby świadczyć o zagrożeniu. Analizowane są także dane z dozymetrów – specjalnych urządzeń mierzących poziom pochłoniętego promieniowania. To właśnie one pomagają oszacować całkowitą dawkę, jaką astronauta przyjął, przebywając poza Ziemią.

Krótko po przylocie Sławosz Uznański-Wiśniewski zamieścił w sieci pierwszy wpis. "Chwila, która zostanie w moim sercu na zawsze. Dziękuję", zwrócił się do obserwatorów.

Źródło: TVN24, party.pl, fakt.pl, onet.pl

View oEmbed on the source website
Idź do oryginalnego materiału