Lato to czas festiwali – również w Podgórzu. Od początku lipca do samego końca sierpnia, wszystkim – zarówno melomanom, jak i po prostu ceniącym muzykę na żywo słuchaczom – proponujemy spotkania z twórczością wielkich kompozytorów. Centrum Kultury Podgórza zaprasza na wydarzenia z trzech cykli odbywające się w monumentalnych, chroniących przed upałem wnętrzach zabytkowych budowli.
Tynieckie Recitale Organowe
Ponad pięć dekad historii wydarzenia, które stało się już współczesną tradycją Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Koncerty z cyklu Tynieckich Recitali Organowych są doceniane przez entuzjastów instrumentu, zachwycając bogactwem brzmienia zarówno obeznanych, jak i debiutujących słuchaczy. Organistom towarzyszą również inni muzycy – wokaliści oraz instrumentaliści. Tegoroczna, 51. edycja festiwalu została zainagurowana 13 lipca. Przed nami jeszcze trzy koncerty: 27 lipca oraz 10 i 24 sierpnia.
– Są oczywiście festiwale organowe starsze od Tynieckich Recitali, ale biorąc pod uwagę ciągłość w organizacji, festiwal tyniecki śmiało można porównywać do największych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. – mówi Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny Tynieckich Recitali Organowych.
Program tegorocznej edycji to przede wszystkim obcowanie z muzyką mistrzów: Bacha, Monteverdiego, Corelliego, Haydna czy Cacciniego uzupełnionych o bogaty repertuar mniej znanych bądź anonimowych kompozytorów. Dźwięk organów – zarówno istniejących w Tyńcu od dziesięcioleci, jak i tych zrekonstruowanych, debiutujących w tegorocznym cyklu zapewniają autentyczne i wielowymiarowe doświadczenie muzyczne.
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 16.00 w zabytkowym wnętrzu tynieckiego Opactwa. Bilety dostępne są w cenie 50 zł lub ulgowej – 40 zł, dla posiadaczy kart Podgórze w Kulturze oraz Seniora CKP. Bilety można nabyć online na stronie biletyna.pl, osobiście w Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 (Punkt Informacyjny, parter) oraz bezpośrednio przed każdym recitalem, przy wejściu do kościoła.
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury Podgórza oraz Fundacja Chronić Dobro, a jego partnerem jest Rada Dzielnicy VIII Dębniki. Kierownikiem artystycznym festiwalu jest Piotr Czarakczkiew.
Podgórskie Letnie Koncerty
W Sanktuarium Świętego Józefa położonym w centrum Podgórza, w wakacyjne niedziele realizowane są Podgórskie Letnie Koncerty. Festiwal to przede wszystkim okazja do spotkania się z szeroką gamą utworów wykonywanych w niecodziennych aranżacjach. W repertuarach wykonawców usłyszymy przede wszystkim utwory sakralne, których kunszt kompozytorski twórców zmusza do aktywnego przeżywania muzyki i medytacji. To doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu, zanurzyć w atmosferze zabytkowych wnętrz i posłuchać muzyki, która od wieków koi i inspiruje. W repertuarze dominują utwory sakralne, szczególnie w tematyce maryjnej. Wśród twórców wybieranych przez wykonawców często pojawia się klasyka baroku (Bach, Vivaldi, Haendel), ale również twórcy XX wieku (np. Jenkins, Lorenc, Matuszewski).
Pierwsze koncerty festiwalu za nami – w najbliższych tygodniach, czeka nas jeszcze 6 wystąpień: 20 oraz 27 lipca i 3, 10, 17 i 24 sierpnia o godz. 16.00, podczas których wystąpią wokaliści i muzycy, w tym m.in. organiści, skrzypkowie i wiolonczeliści prezentujący instrumentalne mistrzostwo. Wnętrze sanktuarium, to miejsce przyjazne każdemu słuchaczowi – niezależnie od tego, czy jesteś melomanem, turystą, czy po prostu szukasz chwili dla siebie z muzyką.
Wstęp na wszystkie Podgórskie Letnie Koncerty jest wolny. Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury Podgórza, Rada Dzielnicy XIII Podgórze, Parafia i Sanktuarium pw. św. Józefa w Krakowie.
Tynieckie Recitale Kameralne
Zakończymy najmłodszym z cykli. Historia Tynieckich Recitali Kameralnych rozpoczęła się dopiero w 2024 roku, ale pierwsza edycja festiwalu zapewniła sobie grono oddanych fanów, którzy i w tym roku pojawili się tłumnie na koncercie inaugurującym 6 lipca. Tegoroczna edycja festiwalu to przede wszystkim koncerty inspirowane bogactwem polskiej tradycji muzycznej. Usłyszymy utwory zarówno dawnych, jak i współczesnych kompozytorów.
– Druga edycja Tynieckich Recitali Kameralnych to kontynuacja idei, która zrodziła się z potrzeby tworzenia przestrzeni dla głębokiego kontaktu z muzyką w miejscu pełnym ciszy, piękna i historii. W roku, w którym Polska obchodzi 1000-lecie korony Polskiej koncerty w Tyńcu zyskują dodatkowy, symboliczny wymiar – mówi Paweł Czarakcziew, dyrektor artystyczny festiwalu.
Program obejmuje szerokie spektrum repertuarowe – od muzyki kameralnej i fortepianowej, przez dzieła kompozytorek i kompozytorów XX i XXI wieku, aż po autorskie interpretacje muzyki filmowej. Repertuar przypadnie do gustu wszystkim – niezależnie od stopnia muzycznego wtajemniczenia. Wśród wykonawców: Aleksander Mocek i Bartosz Gorzkowski (20.07), LLLeggiero Woodwind Trio (03.08), Brass Riders (17.08), orkiestra TERREMOTO (23.08) oraz Zarębski Piano Duo (31.08). Każdy z koncertów rozpocznie się o godz. 16.00.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Tynieckich Recitali Kameralnych jest wolny. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Kolektyw Muzyczny, a współorganizatorami: Centrum Kultury Podgórza, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oraz Fundacja Chronić Dobro. Projekt realizowany ze wsparciem finansowym Województwa Małopolskiego.