Mama czyta: Mocarstwo z przypadku Peter Zeihan

klub-tworczych-mam.blogspot.com 8 godzin temu


MOCARSTWO Z PRZYPADKU Nadchodząca era amerykańskiej dominacji i nieładu światowego - Peter Zeihan, wydawnictwo ZYSK i S-KA.

Peter Zeihan dla mnie to przede wszystkim autor dwóch książek, pierwsza to " Koniec świata to dopiero początek", druga to " Mocarstwo z przypadku ". Obydwie książki opowiadają o realnych zagrożeniach dla świata. Tutaj rodzi się pytanie, kim jest autor który grozi nam zagładą?
Mocarstwo z przypadku to książka, która dziś będzie brana pod uwagę.
Peter Zeihan to człowiek urodzony i mieszkający w USA, strateg geopolityczny oraz założyciel firmy konsultingowej.
Współpracował z Departamentem Stanu USA, oraz brał udział w pracy think-thanków w Waszyngtonie, pomagał w opracowywaniu modeli analitycznych dla Stratfor, jednej z największych firm wywiadowczych na świecie.
Jako właściciel firmy konsultingowej świadczy usługi dla dużych firm, sektora energetycznego, finansowego, rolniczego, współpracuje z uniwersytetami i amerykańskim wojskiem.
Już sam tytuł jest kontrowersyjny i złożony, groźba zagłady.
Autor przenosząc nas w różne rejonu świata, a także w różne rejonu historii tegoż świata ukazuje mocne i słabe strony wybranych państw. Przedstawia zarówno państwa, które ogólnie uważa się za mocarstwa na świecie czy na danym kontynencie, ale też malutkie państwa, których znaczenie w świecie wydaje się żadne . Przedstawia fakty i argumenty mówiące o tym, iż jeżeli niektóre z "potężnych " państw nie zmienią swojej polityki i gospodarki to ich koniec może być nieuchronny, kolosy na glinianych nogach runą. Mówi też, iż lekceważenie niektórych małych państewek jest też drogą do nikąd. W wielkości i potędze danego kraju nie świadczy jego obszar , a masa innych czynników. Pokazuje skąd wzięła się w dosłownym i mniej dosłownym znaczeniu Wielkość USA. O potędze państwa ważą między innymi takie czynniki jak położenie geograficzne ,zapewnienie energii , zapewnienie żywności poprzez wykorzystanie terenów rolniczych, symbioza z odpowiednim sąsiadem.
Pojawiają się tu dwa przykłady, które mogą umocnić niektóre państwa: kooperacja USA z Meksykiem i Szwecji z Polską.
W książce pokazany jest problem Rosji, oraz dlaczego Rosja "musiała" zaatakować Ukrainę.
Ukazał problemy Japonii, która zrozumiała swoje słabe strony i dziś podąża inną drogą.
To tylko niektóre sprawy i państwa ukazane na kartach prawie 600 stronicowej książki urozmaiconej tabelkami, mapami i wykresami.
Język i stylistyka, którą posługuje się autor jest na tyle swobodna, iż te bardzo trudne i skomplikowane tematy są dostępny i zrozumiałe dla szerszej publiczności.
Minusem książki jest jej grubość i trochę nudny i momentami " niedostępny" początek, czym dalej tym ciekawiej, a pod koniec człowiek żałuje, iż książka ma tylko 580 stron.
Pozycję tę powinien obowiązkowo przeczytać każdy polityk. Książka ta w przeważającej części napawa nas skrajnym pesymizmem, Więc chyba nie do końca należy wierzyć we wszystko, co zostało tu napisane , albo po prostu mieć nadzieję, iż tak nie jest.
Czytelniku jeżeli chcesz sięgnąć po tę książkę, a zachęcam do jej przeczytania, to uzbrój się w czas, cierpliwość i mocne postanowienie: przeczytaj ją do ostatniej kartki.
Nie pożałujesz!
Jeszcze raz gorąco polecam.

Joanna-JB
Idź do oryginalnego materiału