"Metamorfozy Grodziska" - Anna Poduszyńska / malarstwo, rysunek (28 sierpnia 2025)

muzeum.gorlice.pl 10 godzin temu
Kasztel w SzymbarkuDroga Krajowa 28, Polska
Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa i rysunku Anny Poduszyńskiej, który odbędzie się 28 sierpnia 2025 r. o godz. 18.00. Wystawa eksponowana będzie do 12 października br.

Projekt "Metamorfozy Grodziska" to artystyczna opowieść o majestatycznej górze w Beskidzie Wyspowym w Małopolsce. Efekty projektu: obrazy olejne oraz rysunki są wizualną narracją o miejscu, z którego czerpię osobistą motywację do twórczych działań. Cykl prac o górze Grodzisko jest inspirowany zarówno jej urodą, jak i historią, której ślady sięgają kultury łużyckiej, wczesnego średniowiecza, a także czasów drugiej wojny światowej. Prezentowane w ramach projektu obrazy ukazują przeobrażenia pejzażu wynikające z cykliczności pór roku oraz miejsca obserwacji. Wpisują się także w obecną w wielu kulturach tradycję twórczego przetwarzania motywu góry. Czarno-białe rysunki, rysowane piórkiem i tuszem są ilustracją moich wyobrażeń na temat historii miejsca i jego tajemniczej przeszłości, której ślady ukrywają porośnięte bukami wały ziemne, nieliczne znaleziska archeologiczne oraz legendy. Poprzez prezentowany na wystawie cykl prac, chciałabym pokazać górę Grodzisko jako miejsce inspirujące do twórczych poszukiwań oraz napędzające wyobraźnię. Moją intencją jest skłanianie do refleksji i twórczego przeżycia, a jednocześnie przybliżenie odbiorcom historii oraz kultury dawnych mieszkańców góry.
Anna Poduszyńska, ur. w 1981 roku w Sosnowcu. Absolwentka ASP w Krakowie (dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka, aneks z rysunku w pracowni prof. Jacka Gaja). Studia doktoranckie pod opieką prof. Jana Bujnowskiego na Wydziale Sztuki UKEN w Krakowie w latach 2013 - 2017. Stypendystka unijnego stypendium „Kultura w parze z informatyką kluczem do rozwoju gospodarki” w latach 2014 - 2015. Autorka nagrodzonego Produkcyjnego Projektu Badawczego (wraz z Magdaleną Żmijowską oraz Moniką Stolarską), dotyczącego wykorzystania okulografii. Doktorat w dyscyplinie sztuki piękne "Niedokończone arcydzieło. Warsztat artysty" pod opieką prof. Jana Bujnowskiego na Wydziale Sztuki UKEN w Krakowie w 2020 roku. Autorka projektów: "Afryka. Rytmy i rytuały" (2009 - 2010) oraz "Fuzje - centrum i peryferia" (projekt inspirowany twórczością Józefa Mehoffera, skierowany do artystów i artystek z Krakowa oraz pobliskich Gmin, stanowiący fuzję środowisk twórczych; zaplanowany jako wydarzenie cykliczne, 2025). Pracuje cyklami. Rozwija się w obszarze malarstwa, rysunku, rzeźby, filmu oraz fotografii. Ważniejsze cykle: "Nyarnam. Córka jeziora", "O-tworzenie", "Dziwny las", "Metamorfozy Grodziska".
Idź do oryginalnego materiału