Mężowi szczęście się należy
Marie mieszka w Australii, nie chce podawać swoich pełnych danych personalnych. Od kilku lat jest mężatką. Robiła wszystko, aby jej mąż był z nią szczęśliwy. Niestety, od jakiegoś czasu zaczęła czuć się bardzo źle. Zdiagnozowano u niej guza mózgu. Przeszła już kilka skomplikowanych operacji. Mimo złego stanu zdrowia i bólu, Marie, przez cały czas starała się, mimo wszystko, być dobrą żoną. Dbać o męża, zajmować się domem, zachowywać się w miarę normalnie, jakby nie toczyła śmiertelnej walki z rakiem. Nagle, pewnego dnia, jej mąż bez żadnego uprzedzenia zniknął z domu. Gdy zaniepokojona zaczęła do niego dzwonić, nie odbierał telefonu. Marie tknięta złym przeczuciem sprawdziła ich wspólne konto bankowe. Okazało się całkowicie wyczyszczone, ciężko chora kobieta została zupełnie bez pieniędzy potrzebnych na leczenie.
- Moja sytuacja jest fatalna, miałam wiele operacji, zabiegów itp... – relacjonowała w social mediach - Ale zawsze chciałam mu dogodzić, przez cały czas gotowałam dla niego obiady. Mąż nie kryje, iż jest przekonany, iż już jestem martwa, więc nie musi się mną już zajmować, nic mi się nie należy, osobiście uważam, iż mam szansę… Kiedy zapytałam go przez SMS, co się do cholery dzieje, wysłał mi to : „Słuchaj, to było trudne, nie mogę znieść patrzenia, jak umierasz. Czuję się taki samotny, czuję się uwięziony, nie jestem pewny, gdzie i co zamierzam robić... Zainwestowałem wiele podczas twojego leczenia, więc odzyskuję to, co włożyłem, plus dodatkowe finanse potrzebne mi na przyszłość. Bo ja przez cały czas mogę ją mieć”.
Po tym wyjaśnieniu dodał jeszcze, jak bardzo mu przykro, iż żona umiera, napisał: „Moja mama, mój terapeuta zgadzają się, iż to najlepsze rozwiązanie”.
Potem przeprosił ją z tego powodu i wezwał umierającą, aby cieszyła się z jego dalszego życia, bo on przez cały czas może żyć dla nich obojga. "Może kiedyś pokocham kogoś i zrobię to dla nas obojga. Zobaczę miejsca, które chciałaś zobaczyć, ale ty będziesz tam obserwując wszystko moimi oczami. Wiem o tym."
Marie doznała szoku. Nie mogła uwierzyć w takie okrucieństwo mężczyzny, którego kochała, dbała o niego i była tyle lat oddaną żoną. W jej przypadku było naprawdę ciężko poradzić sobie z taką zdradą i porzuceniem, ponieważ na początku ich relacji, jej chłopak, a potem małżonek, bez skrupułów korzystał z jej wsparcia i jej pieniędzy: "Poznaliśmy się w liceum, wspierałem go finansowo podczas jego studiów, byłam z nim, gdy zmarła jego ukochana siostra" – wyjaśniła kobieta.
Podczas ich małżeństwa, w pewnym momencie jej mąż zupełnie nie radził sobie, ani w pracy, ani w życiu. Mogła go wtedy zostawić, ale przy nim była, zawsze mógł liczyć na jej pomoc. - Teraz siedzę w naszym mieszkaniu, nie jestem pewna, co dalej robić. Te pieniądze były na przyszłe leczenie, to były pieniądze, które ja także zgromadziłam... – mówi załamana Marie.
Mężczyźni odchodzą, gdy są problemy
Jej ból i rozczarowanie zachowaniem kochanego kiedyś człowieka, są dla niej nie do zniesienia. Zwłaszcza teraz, gdy jest w krytycznym stanie zdrowia. Kobieta nie potrafiła poradzić sobie sama z tym okrucieństwem, dlatego zamieściła swoją historię w mediach społecznościowych, m.in. na stronie Reddit. Oprócz SMS – ów od męża, załączyła swój skan MRI mózgu z widocznym guzem. Ta historia okazała się tak okrutna i bulwersująca, iż natychmiast znalazła się w najpoważniejszych mediach na całym świecie. O zachowaniu jej męża wypowiedzieli się znani naukowcy. Okazuje się, iż to nie jednorazowy tragiczny przypadek, ale trend. Nowe dane pokazują, iż mężczyźni są bardziej skłonni do opuszczenia swoich żon po diagnozie raka, niż odwrotnie. W badaniu z 2025 roku oceniono ponad 25 000 par heteroseksualnych w wieku 50 lat i starszych z 27 państw europejskich, w okresie 18 lat i stwierdzono, iż rozwód był bardziej prawdopodobny, gdy żona była chora.
W przeciwieństwie do tego, gdy to był mąż, miał problemy zdrowotne, żony zwykle zostają z mężami do końca. Dane z badań pokazują, iż mężczyźni byli siedem razy bardziej skłonni do opuszczenia swojej partnerki, która zachorowała na raka mózgu, niż na odwrót.
Profesor socjologii Alex Broom, dyrektor na Uniwersytecie w Sydney, wyjaśnił, iż dane są bardzo wymowne i obrazują wysokie nierówności we współczesnych małżeństwach.
- Badania często pokazują, iż kobiety ponoszą ciężar obowiązków opiekuńczych na obu krańcach życia – wczesnych latach i jego zmierzchu. Ale także, iż mężczyźni nie są przygotowywani do zapewnienia opieki oraz wsparcia swoim najbliższym – powiedział profesor - Jestem pewien, iż wielu ludzi w tym momencie powie: „nie wszyscy mężczyźni” lub „nie mój partner”. I to prawda, iż ludzie są różni. Ale rzeczywistość jest taka, iż kobiety wykonują nieproporcjonalną ilość zajęć opiekuńczych w rodzinach, a w krytycznych dla nich momentach, dostają dużo mniej wsparcia od innych.
Kobiety ciągle – szczególnie zamężne – mają dużo cięższą sytuację i obowiązki, choćby gdy są chore. Wzrost udziału kobiet w rynku pracy zwiększył ich dochody, ale niekoniecznie wyrównał podział nieformalnych obowiązków opiekuńczych – uważa profesor Alex Broom.
Badania przeprowadzone na świecie wykazały, iż mężczyźni wykonują teraz nieco więcej pracy domowej niż kiedyś, ale kobiety przez cały czas robią znacznie więcej, niż mężczyźni, pomimo wykonywania pracy zawodowej. Oznacza to, iż patriarchalne założenia, iż opieka i troska nad innymi to domena kobiet, przez cały czas funkcjonują w społeczeństwie. Jak tłumaczy naukowiec, to dlatego niektórzy mężczyźni „uciekają”, gdy stają w obliczu trudnego scenariusza. Normy społeczne wiążące ich z umową społeczną są słabsze, niż te stawiane kobietom. Mężatki przez cały czas są często bardziej zależne finansowo od mężów, dlatego rzadziej decydują się porzucić choćby złe małżeństwo. Badacze dodają, iż mężczyźni częściej wchodzą w związek małżeński, oczekując opieki. Kiedy jednak sytuacja się odwraca i to oni muszą się intensywnie opiekować żona lub dzieckiem, niektórzy odchodzą, zamiast sprostać wyzwaniu.
Jak jest u nas?
W Polsce prawo chroni współmałżonków przed rozwodem i porzuceniem na pastwę losu, gdy rozwód małżonków będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Takim przykładem jest sytuacja: jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore, wymaga opieki materialnej i moralnej współmałżonka, zaś rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę - czytamy na stronie poradnik-adwokata.waw.pl. To znajduje potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 1998 roku, wydanego w sprawie o sygn. akt I CKN 704/97, wedle którego: „treść art. 56 § 2 Kodeksu rodzinno-opiekuńczego pozwala istotnie stwierdzić, iż orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, o ile mimo braku sprzeczności jego orzeczenia z dobrem wspólnych małoletnich dzieci orzeczenie rozwodu byłoby z innych przyczyn sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Takim przypadkiem istotnie może być sytuacja, gdy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore, wymaga opieki materialnej i moralnej współmałżonka, zaś rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę”.
Źródła:
https://www.news.com.au/lifestyle/relationships/marriage/horrific-divorce-trend-exposed-in-husbands-foul-text-to-sick-wife/news-story/44548124828acab61dbb8d007a5a1083
https://nypost.com/2025/07/14/lifestyle/husband-drains-bank-account-divorces-sick-wife-via-text/#
https://www-psychologytoday-com.translate.goog/us/blog/living-single/202503/why-more-marriages-end-when-wives-get-sick-than-when-husbands-do?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sge#:~:text=Key%20points,the%20wife%20is%20the%20patient.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-14905519/Husband-drains-bank-account-wife-brain-cancer.html
https://www.dailymail.co.uk/news/article-14905519/Husband-drains-bank-account-wife-brain-cancer.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490
https://www.skynews.com.au/lifestyle/trending/i-cant-handle-watching-you-die-cancerstricken-woman-reveals-husbands-jawdropping-reaction-to-her-diagnosis-but-what-he-did-next-was-even-worse/news-story/f9f24a24547b659737938246436229be
https://www.reddit.com/r/redditonwiki/comments/1lub363/aio_to_my_husband_leaving_me_and_draining_our/
https://www.yahoo.com/news/husband-drains-bank-account-divorces-151441156.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAKYY6nCIgujFBVWz9C2d0X0WZ3_rNw5DVYKBHNmWE_rFO9IeoBzcmdzpOzIQesczoHXkmS2g5kZ1g5fs9j7LA3Gp59lGXa4kJakTqGvLDUd51_5Rsb9Y4HbZi4CsUYH-PXDtFgayB5Zy0CcPLN0vLM-BOs8rCM_SaSWqyykXf80v
https://poradnik-adwokata.waw.pl/nieuleczalna-choroba-malzonka-i-obowiazek-opieki-a-mozliwosc-orzeczenia-rozwodu