Nie żyje reżyser “Klanu” i “Na dobre i na złe”! Polska żegna legendę telewizji

obcas.pl 6 godzin temu

Dotarła do mediów smutna wiadomość. W wieku 78 lat zmarł Jerzy Sztwiertnia, jeden z najważniejszych reżyserów i scenarzystów polskiej telewizji. O jego śmierci jako pierwszy poinformował ksiądz Andrzej Luter, który we wzruszających słowach wspomniał artystę jako “serdecznego i przyjaznego człowieka”.

Jerzy Sztwiertnia – życie i twórczość legendarnego reżysera

Jerzy Sztwiertnia urodził się 25 grudnia 1946 roku w Chorzowie. W 1969 roku ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. Początkowo realizował filmy dokumentalne oraz telewizyjne fabuły, z których wyróżnia się produkcja „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych” (1972) ze Zdzisławem Maklakiewiczem.

Na przełomie lat 70. i 80. Sztwiertnia stworzył jedno ze swoich największych dzieł, 13-odcinkowy serial „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” (1979–1981). Opowiadający o walce mieszkańców Wielkopolski z pruskim zaborcą, serial został doceniony przez krytyków i uhonorowany Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Stworzył jeden z najlepszych polskich seriali: ‘Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy’” – napisał ksiądz Luter.

Serialowe hity, które pokochała cała Polska

W późniejszych latach Jerzy Sztwiertnia przeszedł do produkcji, które trwale zapisały się w świadomości widzów. Reżyserował odcinki najpopularniejszych seriali w historii polskiej telewizji: „Klan”, „Na dobre i na złe”, „Plebania” i „Spółka rodzinna”. To właśnie dzięki jego pracy seriale te zdobyły ogromną oglądalność i sympatię milionów Polaków.

W swoim dorobku miał również film kostiumowy i serial „Komediantka” (1986), w którym wystąpili m.in. Małgorzata Pieczyńska, Beata Tyszkiewicz i Krzysztof Kowalewski. Nie brakowało także dzieł poruszających tematykę II wojny światowej, takich jak „111 dni letargu” (1984) oraz „Oszołomienie” (1988) z Władysławem Kowalskim w roli głównej.

ePlebania serial obyczajowy, Polska 2008 scena z: Małgorzata Teodorska, Witold Wieliñski, Jerzy Sztwiertnia SK: , , , fot. Gał¹zka/AKPA

Jerzy Sztwiertnia był również aktywnym członkiem Polskiej Akademii Filmowej, a jego dorobek artystyczny i wpływ na rozwój polskiej kinematografii i telewizji są nie do przecenienia. Filmowy serwis Film Polski pożegnał artystę specjalnym postem na Facebooku, oddając hołd jego pracy i dziedzictwu.

Informacja o śmierci reżysera poruszyła środowisko filmowe oraz fanów jego seriali. Ksiądz Andrzej Luter podkreślił jego dobroć, empatię i ogromny wpływ na rozwój polskiej kultury telewizyjnej. Jerzy Sztwiertnia pozostanie w pamięci widzów jako twórca, który potrafił wzruszać, uczyć i łączyć pokolenia przed telewizorami.

Nie żyje Krzysztof Matczak. Właściciel legendarnej lodziarni zginął w wypadku

Źródło: Fakt.pl / Akpa / Facebook

Idź do oryginalnego materiału