Przypływ adrenaliny podczas przeprawy gwarantowany. "Małpi most" wisi nad Pilicą już niemal pół wieku [ZDJĘCIA]

ddbelchatow.pl 3 godzin temu

"Małpi most" leży w miejscowości Stobnica koło stanicy harcerskiej Trzy Morgi w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim. Po drugiej stronie rzeki jest wieś Zygmuntów z pomnikiem upamiętniający mieszkańców wsi pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta w 1944 r. Niemcy spalili wówczas całą wieś i wymordowali wszystkich mieszkańców.

Przeprawa umożliwia przedostawanie się na drugą stronę rzeki, a to jedyna kładka przez Pilicę na odcinku prawie 40 km pomiędzy Sulejowem i Przedborzem.

Kładka nad Pilicą to drewniana konstrukcja na stalowych linach. To całkiem solidna budowla, pozwalająca przedostać się na drugi brzeg. Jest przy niej mała piaszczysta plaża.

https://trybunalski.pl/wiadomosci/lazurowa-woda-jak-w-tropikach-i-malownicze-klify-to-jezioro-w-poblizu-piotrkowa-zachwyca-zdjecia/1gLeBJXMzrsJYJxMP1sD

"Małpi most" lepszy niż nic

Powstała z potrzeby chwili. Jeden z mieszkańców wsi, którzy po wojnie rozpoczęli gospodarowanie w opustoszałym Zygmuntowie Stanisław Rudecki, wybudował przejście łączące dwa brzegi rzeki.

Kładka, która stoi tu obecnie, to już trzecia konstrukcja. Pierwsza, z drągów wbitych w dno rzeki i ułożonych na nich desek, powstała w 1964 roku. Zniszczyła ją kra na rzece.

Druga kładka powstała podobną techniką. Drągi wbito w dno, a na nich ułożono deski w poprzek rzeki. Przetrwała do 1978 roku, gdy zniosła ją wiosenna kra. Budowali ją wspólnie mieszkańcy kilku nadpilickich wsi.

Trzecia kładka istniejąca do tej pory powstała z użyciem stalowych lin, które tylko są podparte przez drągi, co powoduje iż kładka przypomina mosty linowe występujące w tropikach. Stąd też nazwa "Małpi most".

https://trybunalski.pl/wiadomosci/historia/piotrkowska-waskotorowka-mogla-byc-atrakcja-regionu-przez-lata-dziala-niczym-podmiejski-tramwaj-zdjecia/veVs4FDgG3IWACsKE55G

Trudna przeprawa przez Pilicę

Pomiędzy Sulejowem a Przedborzem na przestrzeni około 40 kilometrów nie ma możliwości przeprawienia się przez rzekę. Most, który łączyłby dwa brzegi w połowie tej drogi, był choćby w planach. W 2018 roku rząd ogłosił projekt "Mosty dla regionów". Pilicę miała przeciąć przeprawa pomiędzy gminami Ręczno i Aleksandrów na wysokości wsi Skotniki.

Na przeszkodzie stanęły koszty. Rządowy program zakładał budowę mostu o nośności 60 ton, co pozwoliłoby włączyć przeprawę w system dróg krajowych. Inwestycję wyceniono na ponad 300 mln zł, a rządowe dotacje miały sięgnąć 80 proc. kosztów. Resztę, czyli około 60 milionów musiałyby wyłożyć samorządy.

Władze gmin Aleksandrów, Ręczno i powiatu piotrkowskiego wypracowały wspólne stanowisko, w którym zdecydowały, iż nie będą ubiegać się o dofinansowanie na takich zasadach i brać na siebie wykonanie inwestycji.

Idź do oryginalnego materiału