Brigitte Macron znów znajduje się w centrum medialnej burzy. Po tym jak Sąd Apelacyjny w Paryżu uniewinnił dwie kobiety, które publicznie twierdziły, iż pierwsza dama Francji urodziła się jako mężczyzna, sprawa nabrała nowego wymiaru. Zrozpaczona decyzją sądu Macron postanowiła walczyć dalej – wraz z bratem złożyła skargę do Sądu Kasacyjnego, domagając się uchylenia wyroku i przywrócenia odpowiedzialności za zniesławienie.
Brigitte Macron kontra teorie spiskowe
W 2021 roku w mediach społecznościowych pojawiły się sensacyjne twierdzenia dotyczące Brigitte Macron. Znana blogerka Natacha Rey oraz jasnowidzka Amandine Roy opublikowały wideo, w którym zasugerowały, iż pierwsza dama Francji urodziła się jako mężczyzna o imieniu Jean-Michel Trogneux — co, jak wskazują źródła, jest imieniem jej brata.
Obie kobiety uznały, iż ujawniają „państwowe kłamstwo”, a ich teoria była wykorzystywana przez przeciwników Emmanuela Macrona w kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2022 roku. Brigitte Macron nie pozostała bierna – złożyła przeciwko nim pozew o zniesławienie.
Zobacz też: Media huczą o pakcie, świat nie ma złudzeń. Gorzka tajemnica Macronów ujawniona. Rozwód wisi w powietrzu
Sąd apelacyjny uniewinnia autorki kontrowersyjnych oskarżeń
Pierwszy wyrok zapadł we wrześniu 2024 roku. Sąd uznał Rey i Roy za winne zniesławienia, zasądzając 8 tysięcy euro zadośćuczynienia dla Brigitte Macron, 5 tysięcy euro dla jej brata oraz 500 euro grzywny w zawieszeniu. Wyrok nie był prawomocny.
Po apelacji sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Paryżu, który 10 lipca 2025 roku całkowicie uniewinnił kobiety. Sędziowie uznali, iż ich wypowiedzi mieszczą się w granicach wolności słowa i nie stanowią zniesławienia. Wyrok wywołał ogromne poruszenie we Francji i poza jej granicami.
Brigitte Macron i brat składają skargę kasacyjną
Brigitte Macron nie zaakceptowała decyzji sądu apelacyjnego. Prawnik pierwszej damy, Jean Ennochi, poinformował, iż 72-letnia żona prezydenta jest „zdruzgotana” obrotem spraw i złożyła skargę do Sądu Kasacyjnego, domagając się uchylenia wyroku. Skargę złożył również jej brat, Jean-Michel Trogneux.
Oboje domagają się przywrócenia odpowiedzialności za zniesławienie oraz uznania, iż rozpowszechniane przez Rey i Roy teorie nie mogą być usprawiedliwiane jako wyraz wolności słowa. Termin rozpatrzenia skarg nie został jeszcze wyznaczony.
Sprawdź też: Niebywałe, co Emmanuel Macron zrobił w stronę księżnej Kate. Pałac Buckingham milczy, świat w szoku
„Zrozpaczona” pierwsza dama: fala hejtu po wyroku
Po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego, Brigitte Macron miała popaść w „absolutną rozpacz”. Według prawnika, orzeczenie uwolniło „armię trolli i miłośników teorii spiskowych”. Pojawiły się nowe fale hejtu oraz komentarze podważające prawdziwość tożsamości pierwszej damy.
Ennochi ocenił sytuację jako „nie do zniesienia” i alarmował, iż obecny stan prawny umożliwia bezkarne ataki na żonę prezydenta Francji. „To skandaliczny obrót spraw, który wykorzystują komentatorzy na całym świecie” – zaznaczył.
Czytaj też: Złamał wielowiekową tradycję. To cios wymierzony w Brigitte Macron? Mówi o tym cały świat
Co dalej ze sprawą zniesławienia?
Skarga do Sądu Kasacyjnego może jeszcze odwrócić losy tej głośnej sprawy. Brigitte Macron nie zamierza rezygnować z walki o swoją reputację. Sprawa znów stanie się przedmiotem publicznej debaty, a jej dalszy rozwój zależy od orzeczenia najwyższej instancji sądowej we Francji.
Zobacz też: Córka Brigitte Macron ujawnia, jak romans matki z uczniem zniszczył jej dzieciństwo. „Doświadczyłam wszystkiego”

Źródła: rozrywka.dorzeczy.pl, plejada.pl