Trzecia edycja Festiwalu Wykopaliska Rekowo – metal, archeologia i magia natury!

cityfun24.pl 2 tygodni temu

Już 18 i 19 lipca 2025 roku w malowniczym Rekowie startuje trzecia odsłona wyjątkowego wydarzenia, które łączy świat muzyki metalowej z fascynującą archeologią. Festiwal Wykopaliska Rekowo to dwa dni pełne koncertów, prelekcji, warsztatów i spotkań z pasjonatami historii – wszystko w otoczeniu lasów i nad brzegiem rzeki, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

W poprzednich edycjach na scenie pojawiły się takie formacje jak Varmia, The Materia, Distant Dream, R.I.P, Las Trumien, Woliera, Serpents, Czerń, Far From Grace, Slaughter of the Souls, Netherless, Thy Disease, Aquilla czy Betrayer. Organizatorzy od początku stawiają na różnorodność i autentyczność, co sprawia, iż wydarzenie przyciąga zarówno fanów ciężkich brzmień, jak i miłośników historii.

Zespoły trzeciej edycji – kto wystąpi w 2025 roku?

W tym roku line-up pozostało bardziej międzynarodowy, kobiecy i różnorodny. Na scenie pojawią się:

STELLVRIS – Czeska formacja z Pragi, która szturmem zdobywa europejską scenę metalcore i modern metal. Frontwoman Nikol (Nicol Hofmanová) zachwyca potężnym wokalem, zarówno w czystych partiach, jak i growlach. Ich debiutancka EP-ka „Upside Down” (2022) otworzyła im drzwi do największych czeskich festiwali, takich jak Brutal Assault czy Metal Gate Czech Death Fest. W 2023 roku ukazał się ich pierwszy longplay „Persistence”, który potwierdził ich pozycję na rynku nowoczesnego metalu. Wśród najpopularniejszych utworów zespołu są m.in. „Find Your Course”, „Dust of Future”, „Echoes of the Past”, „Hell-0” i „Avatar”. Ich teksty poruszają tematy społeczne i egzystencjalne, a koncerty to prawdziwy żywioł. Nikol to nie tylko wokalistka, ale i charyzmatyczna liderka, która inspiruje młode pokolenie kobiet na scenie metalowej.

.bHP – Warszawska ekipa, która udowadnia, iż nu metal w Polsce ma się świetnie. Zadebiutowali w 2022 roku albumem „.bHP”, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i zaprowadził ich na sceny największych polskich i zagranicznych festiwali, jak Pol’and’Rock, Summer Dying Loud czy brytyjski Bloodstock5. W 2024 roku wydali płytę „Chosen, Obeyed, Forgotten”, będącą mocnym, lirycznym manifestem sprzeciwu wobec dążenia do władzy i elitaryzmu. W 2025 roku zaprezentowali nowy singiel „Roadblock”, zapowiadający EP-kę, która ukaże się w kwietniu tego roku. Ich muzyka to połączenie ciężkiego brzmienia, melodyjnych wokali (wokalistka Asia Święczkowska), elektroniki, hip-hopu i charakterystycznych skreczy, co wyróżnia ich na tle innych zespołów nu metalowych.

Diving Stove – Warszawski skład określający swój styl jako Gruz-Metal. Ich debiut „Atavism” to ukłon w stronę klasycznego thrash metalu, z inspiracjami Metalliką, Panterą, Slayerem i wczesnym Acid Drinkers. jeżeli nie widzieliście ich na Mystic Festival w tym roku, koniecznie musicie nadrobić to w Rekowie.

Sunday at 9 – Trójmiejska kapela, która łączy groove metal z progresją. Ich debiutancki longplay to muzyczny i liryczny wyraz sprzeciwu wobec społecznych patologii, a koncerty to prawdziwa jazda bez trzymanki.

Dymna Lotva – Zespół z Mińska, który łączy doom, post black metal, dsbm i folk. Ich styl określany jest jako „dokumentalny metal”, bo teksty opowiadają prawdziwe historie związane z wojną, okupacją czy Czarnobylem. Po wsparciu protestów na Białorusi wokalistka uciekła na Ukrainę, a zespół powrócił na scenę w Polsce.

Black Star Mantra – Nowoczesny metal z elementami djentu i postmetalu. Album „Escape Reality” z 2025 roku wzbogacony został o intensywny wokal i porusza szeroki wachlarz tematów egzystencjalnych i globalnych.

ATAN – Stacjonujący w Londynie zespół pod przewodnictwem Andrzeja i wokalistki Claudii z Boliwii. Ich progresywny metal to polirytmiczne struktury, melodyjne partie wokalne i djentowe riffy. Na albumie „Metamorphoc” gościnnie wystąpili Derek Sherinian (ex Dream Theater) i Mark Richardson (Skunk Anansie).

Romantyczny Wieczór Grind – Największa death-grindowa randka na Pomorzu Środkowym tego lata! Gwarantują ekstremalne brzmienia i przewrotny klimat pod gwiazdami.

Gęgotka – Młody, koszaliński skład, który dopiero zaczyna swoją przygodę na scenie. Ich muzyka to ciężkie riffy, czarne harmonie i blasty – być może to właśnie tu narodzą się nowe gwiazdy polskiej sceny metalowej.

Blind Salvation – Szczecińska ekipa, która na scenie daje nie tylko muzyczny, ale i wizualny show. Ich death metalowy ciężar i oryginalna oprawa sceniczna sprawią, iż nie oderwiecie wzroku od sceny.

Warto śledzić oficjalne kanały wydarzenia, gdzie sukcesywnie ogłaszane są kolejne zespoły i atrakcje.

Archeologia i klimat festiwalu

Wykopaliska Rekowo to nie tylko muzyka – to także fascynująca podróż w czasie. Uczestnicy mogą brać udział w prelekcjach archeologicznych, warsztatach z krzemieniarstwa, ceramiki czy dawnych technik kowalskich. Na terenie imprezy spotkacie rekonstruktorów w historycznych strojach, zobaczycie rekonstrukcje pradawnych osad i poznacie tajniki życia codziennego sprzed tysięcy lat. Dla najmłodszych przygotowano stanowiska archeologiczne, gdzie dzieci mogą wcielić się w rolę odkrywców.

Festiwal odbywa się w sercu natury – pośród lasów, nad rzeką, z dala od miejskiego zgiełku. Organizatorzy dbają o komfort uczestników: w cenie biletu zapewnione jest pole namiotowe, parking, dostęp do wody, prądu i toalet. Dzieci do 12. roku życia mają wstęp bezpłatny, a na miejscu czekają na nie dodatkowe atrakcje.

Dlaczego warto?

Festiwal Wykopaliska Rekowo to niepowtarzalna okazja, by połączyć miłość do muzyki z odkrywaniem tajemnic przeszłości. To wydarzenie dla tych, którzy cenią autentyczność, pasję i kontakt z naturą. Niezależnie, czy jesteś fanem metalowych brzmień, czy fascynuje Cię historia – w Rekowie znajdziesz coś dla siebie. Rozbij namiot, zanurz się w dźwiękach i weź udział w niezwykłej przygodzie!

Nie przegap trzeciej edycji – bilety już w sprzedaży, a liczba miejsc ograniczona. Do zobaczenia w Rekowie!

Idź do oryginalnego materiału