Waldemar Pawlak wywołał zdumienie swoją wypowiedzią w programie „Gość Wydarzeń”, w której zadeklarował, iż zgodziłby się na trzecią kadencję dla prezydenta Andrzeja Dudy. Były premier i obecny szef Rady Naczelnej PSL połączył to z promowanym przez Polskie Stronnictwo Ludowe projektem zniesienia dwukadencyjności w samorządach, argumentując, iż głowa państwa może pełnić rolę scalającą znacznie dłużej.

plotkosfera.pl 2 godzin temu

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt ustawy, który zakłada zniesienie zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obowiązuje ona w Polsce od 2018 roku. Senator Waldemar Pawlak, promując pomysł ludowców w programie „Gość Wydarzeń”, podkreślił, iż wycofanie się z dwukadencyjności jest ważne dla samorządowców. Pawlak argumentował, iż badania pokazują lepsze wyniki w gminach, gdzie dobrzy gospodarze dłużej zarządzają lokalną wspólnotą. Zauważył też, iż ostatnie wybory samorządowe przyniosły zmianę aż 40 proc. samorządowców.

Pawlak dopytywany o powagę propozycji PSL, stwierdził, iż lepiej, żeby to mieszkańcy wspólnoty lokalnej mieli możliwość wykonania tej decyzji, a nie narzuconej z góry. Piotr Witwicki, prowadzący program, zapytał Pawlaka, czy zgodziłby się na analogiczne rozwiązanie dla urzędu prezydenta i objęcie przez Andrzeja Dudę trzeciej kadencji. Odpowiedź była zaskakująca: „A wie pan, iż bym się zgodził”. Były premier uzasadnił swoją zgodę, tłumacząc, iż w polskim systemie prezydent „mógłby pełnić rolę takiego podmiotu, który łączy znacznie dłużej niż na jedną kadencję. To też można sobie wyobrazić”.

Warto przypomnieć, iż Polskie Stronnictwo Ludowe jest jednym z najstarszych i najbardziej doświadczonych partii politycznych w Polsce, z korzeniami sięgającymi 1895 roku. Partia ta ma długą tradycję promowania samorządności i rozwoju lokalnego, co jest zgodne z jej celem zniesienia dwukadencyjności w samorządach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku w Polsce było 2477 gmin, z których 1874 miały burmistrzów lub prezydentów miast. Pozostałe 603 gminy miały wójtów. W tym samym roku, 40 proc. samorządowców straciło swoje stanowiska w wyborach samorządowych, co może wskazywać na potrzebę zmian w systemie samorządowym.

Waldemar Pawlak, jako były premier i obecny szef Rady Naczelnej PSL, ma duże doświadczenie w sprawach politycznych i samorządowych. Jego wypowiedź w programie „Gość Wydarzeń” jest częścią szerszej dyskusji na temat reformy systemu samorządowego w Polsce. Warto zwrócić uwagę, iż projekt ustawy o zniesieniu dwukadencyjności w samorządach jest kolejnym krokiem w kierunku większej elastyczności i skuteczności w samorządzie.

W artykule opublikowanym na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, można przeczytać, iż „samorząd terytorialny jest podstawową jednostką administrowania kraju, odpowiedzialną za zarządzanie i rozwój lokalnej wspólnoty”. Artykuł ten dodatkowo podkreśla wagę samorządności i rozwoju lokalnego w Polsce.

W raporcie opublikowanym przez Instytut Spraw Publicznych, można przeczytać, iż „system samorządowy w Polsce jest wciąż w rozwoju, a reforma systemu samorządowego jest konieczna. Raport ten dodatkowo podkreśla wagę diecezji i regionów w zarządzaniu i rozwoju Polski.

Podsumowując, wypowiedź Waldemara Pawlaka w programie „Gość Wydarzeń” jest częścią szerszej dyskusji na temat reformy systemu samorządowego w Polsce. Polskie Stronnictwo Ludowe promuje zniesienie dwukadencyjności w samorządach, co może przyczynić się do większej elastyczności i skuteczności w samorządzie. Warto zwrócić uwagę, iż samorząd terytorialny jest podstawową jednostką administrowania kraju, odpowiedzialną za zarządzanie i rozwój lokalnej wspólnoty.

Idź do oryginalnego materiału